Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав людство зберегти пам’ять про Голокост та відстоювати людську гідність для всіх.

Генсек ООН зазначив: “через жахи гетто та нацистських таборів смерті пройшли безліч чоловіків, жінок і дітей, яким, проте, вдалося вижити. Всі вони хочуть донести до кожного з нас найважливішу думку – думку про тріумф людського духу”.

Генсек ООН Пан Гі Мун

Генсек ООН Пан Гі Мун (www.un.org)

Відповідне рішення про відзначення цього дня було прийнято в 2005 році спеціальною резолюцією ООН.

Історична довідка. У 1945 році радянські війська увійшли до концтабору Освенцима (Аушвіц-Біркенау). До 27 січня – дня звільнення – в таборі залишалося всього 7 тис. в’язнів. До моменту вступу військ союзників, СС вивезли з табору більше 60 тис. виснажених людей, десятки тисяч з них загинули під час “маршу смерті”. За різними даними, за 5 років існування Освенцима в його стінах загинули до 4 млн людей.

Освенцим (Аушвіц-Біркенау)

Освенцим (Аушвіц-Біркенау) www.euromag.ru

До 65-ї річниці пам’яті жертв Голокоста в меморіальному комплексі Аушвіц виставлені фотографії та листи тих, хто був тут 27 січня 1945 року. Нагадаємо, незадовго до дня пам’яті жертв Голокосту з концтабору вкрали табличку з цинічним написом Arbeit macht frei. Напис був знайдений поліцією та повернений до музею. За попередньою версією слідства, злочин було скоєно на замовлення неонацистів зі Швеції, які збиралися продати гасло колекціонерам, а на виручені кошти здійснити низку терактів.