Бджолиний віск і мед використовувалися людьми ще 9 тисячоліть тому, до такого висновку прийшли міжнародні вчені. Про це відкриття йдеться в журналі Nature.

Хімічний склад бджолиного воску унікальний, ну а сам віск складається з жирів. Якщо його не нагрівати, то хімічний склад воску не змінюється, до того ж він дуже стійкий до зовнішніх впливів.

Для цього відкриття дослідникам довелося зробити аналіз 6400 глиняних посудин, які були знайдені на місцях більш 150 археологічних розкопок, що знаходяться практично по всьому світу. Самий найдавніших віск був знайде на території поселення в Анатолії (ред. – Тепер на цьому місці знаходиться Туреччина), вік цього воску приблизно 7000 років. На цій же території були знайдені і найдавніші в Євразії глиняні судини.
Крім цього сліди воску були знайдені і в інших місцях, наприклад, на Балканському півострові, в місцях стародавніх поселень часів пізнього неоліту, а також у Франції, Данії, Польщі та Словенії.

Зображення бджоли на єгипетській гробниці

Зображення бджоли на єгипетській гробниці

Цікавий той факт, що вченими не були знайдені сліди воску на північ від 57 паралелі, де ймовірно бджоли просто не могли вижити. В наслідок чого на древніх глиняних посудинах, знайдених в Скандинавії, Ірландії і Шотландії зовсім не було слідів воску. А ось в Африці бджоли були ще в 5-му тисячолітті до нашої ери, і місцеві жителі успішно використовували їх мед і віск.

Стародавні люди використовували мед як підсолоджувач, в якості медицини, палива для ламп, додавали в посуд для водонепроникності і багато-багато іншого. Тому бджоли, а також їх мед з воском, були незамінні як 9000 років тому, так і залишаються незамінними в наш час.