“Не слухайте, що кажуть про нас, слухайте, що говоримо ми” досить часто саме цю фразу вживають бойовики ІД в своїх інтерв’ю. Автори книги Майкл Вайс та Хасан Хасан вчинили навпаки. Вони зробили спробу дослідити, пояснити феномен успіху ІД. Це не перша книга, присвячена ІД, яка була видана в США. Але це перше серйозне дослідження, присвячене цій темі, яке з’явилося на території СНД.

Бійці ІД

Бійці ІД (zn.ua)

Розглянемо плюси і мінуси цього дослідження.

Плюси дослідження:

  • Лідери та ідеологія ІД. Подані максимально повні портрети ідеологів і керівників ІД, описано їх життєвий шлях (Абу Мусаб аз-Заркаві, Абу Бакр аль-Багдаді)
  • Пропаганда ІД. Детально описана пропагандистська машина ІД. Показано яким чином джихадисти використовують соціальні мережі (Твіттер, Фейсбук, Вконтакте), власний реформаційний ресурс Дабік задля досягнення своїх цілей і поширення ідей.
  • Етапи становлення ІД. Розглянуто шлях від угрупування Аль-Каїда в Іраку за часів окупації цієї країни США до інтервенції на територію Сирії. Особливий акцент автори роблять на взаєминах терористів з режимом Асада.
  • Взаємовідносини з іншими повстанськими угрупуваннями. Сторонній людині досить важко розібратися в мозаїці агентів, які сьогодні діють на території Сирії. Автори спробували показати яку роль відіграють Сирійська Вільна Армія, Ахрар аш-Шам, Фронт ан-Нусра і інші повстанські угрупування в протистоянні з ІД.
  • Життя та економіка халіфату ІД. На сьогоднішній день під контролем ІД територія більша, ніж територія Великої Британії. Майкл Вайс і Хасан Хасан описують організацію взаємодії з місцевими племенами, нові правила суспільного життя. Особливу увагу приділено економічному устрою підконтрольних джихадистам територій – так званій такфіріноміці. Торгівля нафтою, податкова система, робота органів місцевого самоврядування та служби безпеки, пожертвування від іноземних спонсорів – всі ці питання розглянуто доволі детально.

Обкладинка книги

Обкладинка книги (www.littime.ru)

Мінуси дослідження:

  • Короткий опис мобілізаційного ресурсу ІГ. Подано лише кілька портретів бойовиків. І хоча розглянута роль колишніх військових Іраку та членів партії БААС, але відомості про добровольців з Північного Кавказу, Центральної Азії, Західної Європи (тисячі членів ІД) відсутні. Характерно, що навіть про такого надійного персонажа як Джехадист Джон жодного слова не сказано.
  • Діти та підлітки в ІД. Дані про ці категорії бойовиків ІД фрагментарна. Хоча відомо, що джихадисти активно використовують неповнолітніх в якості дітей-воїнів.
  • Роль сусідніх держав в подіях в Іраку і Сирії. Не сказано жодного слова про роль Саудівської Аравії, Катару та Туреччини в конфлікті в даному регіоні. Разом з тим, відомо, що ці країни через мережу фондів і організацій підтримують ті чи інші фонди. Автори більше уваги приділили ролі Ірану в подіях в Іраці та підтримці режиму Асада в Сирії.
  • Відсутність карт. Читачу, який не обізнаний зі специфікою війни в Іраку та Сирії, д важко розібратися в настільки складному конфлікті. Карти та схеми були б доречними при описі бойових дій.
  • Плани ІД щодо експансії в Європі та Північній Африці. Автори мимохідь згадали про теракт проти редакції сатиричного журналу у Франції. Але інформація про осередки ІД в Єгипті та Лівії відсутня.

В цілому, робота авторів заслуговує на увагу. Вони виконали титанічну працю, обробили величезний масив інформації, взяли інтерв’ю у безпосередніх учасників подій. Результатом їх роботи стала ця книга.

Вайс М. Исламское государство: армия террора/ Майкл Вайс, Хасан Хасан; Пер. с англ. – М.: Альпина нон-фикшн, 2016 – 346 с.