Довідка. Олесь Ульяненко (справжнє ім’я Олександр Станіславович Ульянов) народився 8 травня 1962 року в місті Хорол Полтавської області. Навчався в міській школі, згодом в морехідному училищі в Миколаєві. Мандрував Якутією, Далеким Сходом. Проходив військову службу в НДР, згодом в Афганістані. Лауреат премій журналів “Благовіст”, “Сучасність” та “Кур’єр Кривбасу”. Єдиний лауреат малої Шевченківської премії. 17 серпня 2010 року пішов з життя. Похований на Байковому кладовищі.

 За останні роки інтерес до творчості письменника значно зріс. Була перевидана майже вся  велика проза Ульяненка. Вийшла друком збірка інтерв’ю письменника “Олесь Ульяненко. Без цензури”, яка була видана  за ініціативи його друга режисера Мирослава Слабошпицького. Згодом побачила світ книга спогадів про Уляна (саме так його називали в літературній тусовці) “У знятому на плівці дні”. Посмертно також було видано не завершений роман “Пророк”. Взимку цього року одне з чеських видавництв видало друком переклад роману “Там, де Південь”.

Олесь Ульяненко. Махно-fest

Олесь Ульяненко. Махно-fest (o-ulianenko.livejournal.com)

“Самітній геній. Олесь Ульяненко: літературний портрет” – це перша спроба здійснити короткий, але ґрунтовний аналіз всієї творчості письменника. Так, зокрема, автор розбирає особливості літературного стилю, сюжетних ліній, тематики не лише добре відомих читацькому загалу романів (“Дофін Сатани”, “Жінка його мрії”, “Квіти Содому” та інших), але й поетичного доробку та малої прози (оповідання та новели). Здійснено також спробу реконструювати життєвий шлях письменника. І з цим виникли певні проблеми, адже виявилося, що існує мінімум три дати народження письменника. Втім, авторка доводить, що подібна плутанина з датою народження не випадкова, оскільки Ульяненко був доволі замкненою людиною і  навіть найближче оточення володіло мінімальною інформацією стосовно його особистості. До переваг цього дослідження також можна віднести каталог всіх текстів, укладений автором, які пов’язані з письменником. Це й художні твори, публіцистика, інтерв’ю, сценарії, документи, рецензії, огляди з відповідними посиланнями на них.

Сподіваємося, що ця книга є лише першою ластівкою у процесі комплексного осмислення творчого доробку письменника і згодом ми побачимо й праці інших літературознавців та критиків, присвячені вивченню творчості Олеся Ульяненка.

Пуніна О. Самітній геній. Олесь Ульяненко: літературний портрет/ Ольга Пуніна. – К.: Академвидав, 2016. – 288 с. (Серія “Життя і слово”).