Водохресний святвечір ще називають Голодною або Бідної (другою) кутею. В цей день до першої зірки дотримувалися дуже строгого пост. Утримувалися від їжі та мало пили води. І тільки після першої зірки сідали за стіл та їли пісні (голодні страви). За переказом, саме в цю ніч в будинок проникають різні нечисті сили, і щоб вони залишалися голодними, готували голодну (бідну) кутю.

Святвечір

Святвечір (kp.ua)

На столі в цей день повинні бути: узвар, кутя (пісна, заправлена рослинним маслом) і, звичайно, освячена вода, з якої й починали трапезу. На голодну кутю, всі страви були пісними, а їх кількість була 7, 9, 12, як і в Різдвяний святвечір, хоча й були скромнішими.

На згадку про Водохреща в храмах цього дня проходить освячення води, якої слід умитися та окропити житло. Вважається, що водохресна вода має особливу цілющу силу, й може зберігатися близько року, не втрачаючи своїх якостей.

У святковий день вода освячується також на водоймищах, в ополонці – “йорданія”. Після урочистого молебню священик тричі опускає у воду хрест. Після чого люди занурюються у воду, вірячи, що таке купання очищує від гріхів та позбавляє від хвороб.