Довідка. Святий Миколай – реально існуюча історична особа, що жила в 270-345 рр. н.е. За переказами, святий Миколай був єдиним сином у багатих і благочестивих батьків Феофана та Нони. Вони вимолили його у Бога, так як тривалий час були бездітні, а за це обіцяли присвятити своє дитя релігії. Микола рано осиротів і жив відірвано від усіх, занурений у світ науки.

Святий Миколай

Святий Миколай (kpravda.com)

Ім’я Миколи зафіксоване в списку єпископів-учасників першого Вселенського християнського собору 325 року, який зібрав імператор Костянтин Великий. За життя Микола зробив багато чудес, а після своєї мирної кончини, його мощі стали виділяти цілюще миро, що ще більше прославило його.

У 2009 році за рентгенівськими знімками та краніологічними вимірюваннями в Манчестерському університеті реконструювали обличчя Миколи. За даними вчених, Микола був кремезним чоловіком зростом близько 1,68 м. У нього був високий лоб, виступаючі вилиці та підборіддя, карі очі й смаглява шкіра.

Традиція свята. Цей День починає серію різдвяних свят. Приємною подією свята є прихід святого вночі, коли він кладе дітям солодощі під подушку або шкарпетки. Згідно притчі ця традиція народилася тоді, коли Микола вирішив допомогти бідному вдівцю та його дочки і кинув у вікно спальні дівчини згорток з золотими монетами.

Завдяки своїм діям Микола вважається покровителем простих людей, моряків, купців і дітей. Є легенда, що в Олександрії ще молодим він воскресив моряка, що зірвався з елемента корабельного оснащення в шторм і розбився на смерть. Він є рятівником всяких бід, упорядником шлюбних уз і подружнього щастя, захисником обмовлених і невинно засуджених. До святого звертаються в безвихідних ситуаціях і при важких матеріальних обставинах, незаміжні і заміжні жінки просять Миколу Чудотворця про те, щоб благополучно вийти заміж і жити з чоловіком в любові та злагоді. Водії, моряки і просто подорожуючі моляться йому, щоб уникнути небезпеки в дорозі.

Іконка св.Миколая - захист для автомобіліста

Іконка св.Миколая – захист для автомобіліста (vcerkvi.ucoz.ru)

Прикмети на День святого Миколая. У свято Миколая Чудотворця селяни всього села складалися, варили пиво, ставили усім разом в церкві свічку і проводили молебень про дарування всіх благ, щоб наступного року був урожай на жито й плоди. Після чого починалося частування всіх односельців брагою, пивом, пирогами і весела їзда з піснями: “Віталися зі сніжною зимою тричі об’їжджаючи навколо села на санях”. Залишки їжі залишали жебракам. А в приказках цей день описували так: “Красна Нікольщина пивом та пирогами”, “На Нікольщину клич друга, клич і ворога, обидва будуть друзі”.

Цікаві факти.

  • Микола Чудотворець (був греком за походженням) вважається святим як у православної, так і католицькою церквами. Навіть мусульмани та язичники звертаються до нього за допомогою. Адже він вважається найпростішим і швидким на виконання прохання святим.
  • Святий Миколай є праобразом Санта-Клауса. А в країнах Західної Європи розвозити подарунки йому допомагає віслюк. Тому біля чобітка для солодощів діти залишають і пару морквин, адже тварина за нічну подорож може втомитися й зголодніти.